poniedziałek, 5 listopada 2012

Jak Celinum zrobiło sobie nowe patchworkowe formy

Oj biedne my Patchworkinie i Patchorkowcy!!! Nie dość, że ostatnie pieniądze wydajemy na materiały, to jeszcze musimy od ust odjąć...aby kupić sobie liniał. Myślę, że większość z Was również zastanawiała się, dlaczego liniały i formy do patchworku są tak drogie. W moim przypadku nie skończyło się na samym się zastanawianiu - zakasałam rękawy i poprosiłam mojego Rzu (osobistego pomocnika życiowego) o pomoc.
Ten dzielnie wybrał się do punktu graficznego, no tam gdzie drukują reklamy i inne rzeczy, i za totalną darmochę przyniósł do domu spienione PCV, skummet PVC, foamed PVC.... jak zwał tak zwał...a ja mam nowe szablony i zaoszczędzone pieniądze (i tak je wydam na tkaniny - ale taka oszczędność się liczy, prawda?)

 As everybody knows synthetics are very hard and expensive to breed. They grow for years in the misty mountains of Cambodia and many of them fell of the rocks, get sick and so on. So probably that's why a piece of plexi in a triangle shape costs around 200 crownes (100 pln, 30 dollars) in Norway. I decided not to endanger the endangered species of plexi and got my own patchwork templates out of a piece of foamed PVC from a local print shop. Seems like PVC is less precious than plexi, cause I got it for free.

 jak zrobić liniały szablony formy do patchwork patchworku trójkąt sześciokąt krok po kroku

 how to make patchwork patterns templates hexagon triangle for free tutorial
szablony do patchworku za darmo tutorial

Jak zrobić szablony do patchworku

How to make patchwork templatesBędą nam potrzebne:

We will need:
wcześniej wydrukowane figury, które przydadzą się nam w patchworkowych projektach,

previously printed templates, which we need for our next project,klej, PCV, nóż i mata, przyda się również silna ręka (gdy PCV jest grube, bo w innym przypadku - idzie jak po maśle).

glue, PVC, knife, cutting mat, strong helpful hand if available (you will have problem cutting PVC only if it's thick - it's hard to cut all the way thru).
1


 Naklejamy wybraną figurę na PCV. Użyłam uniwersalnego kleju w sprayu, ale możecie użyć innego, byle papier się nie pomarszczył. 

Stick printed template to PVC. I've used spray glue, but you could use any other kind, just watch out - it's easy to wrinkle paper soaked with glue.


2Chwytamy nóż i dzielnie wycinamy figurę. Gdy kant jest nierówny, wystarczy lekko go zeszlifować.

Grab yours knife and cut the form out. If the edge is uneven just grind or file it.

 

3
Podpisujemy to, cośmy wycięły. Serio, serio, bo jak wpadniecie w pecefałowy szał, to się pogubicie.
  
Mark your brand new template, I mean it... you could get lost in a chaos of templates with different dimensions.
 


 

4


I szyjemy to, czego uszyć wcześniej nie dało rady:D. Trójkąty równoramienne gwarantują ostry wierzchołek po zszyciu...a to jest mile widziane!

And now just get to work!  Sew all the projects  you couldn't start without those brilliant templates! thanks to 60 degree triangle the peaks will be sharp, no more annoying blunt peaks:)


10 komentarzy:

 1. łączę się w bólu bo wszystko wydaję na absurdalne ilości wełny. Szablony Szacowne :)! (pagel)

  OdpowiedzUsuń
 2. może w ramach oszczędności kupisz sobie owcę, co?

  OdpowiedzUsuń
 3. Instruktaż wycinania PCV- rozwijasz się! Jestem wielce dumny!
  Pragnę jeszcze dodać, że KOCHAM swoją niewiórkową torbę.

  OdpowiedzUsuń
 4. szablony super pomysł! choć niestety podejrzewam że zanim sobie zrobię takie minie wieczność ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny pomysł! Mój m. ma gdzieś zachomikowane takie pcv, muszę poprosić o udostępnienie:)
  Mam tylko pytanko czy nóż do cięcia nie nie stępi na nim?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja użyłam starego noża i starego ostrza i jakoś poszło. Myślę, że się stępiło...ale w podsumowaniu i tak wyszło taniej, niż zakup nowego, bardzo cennego, szablonu:D

   Usuń
 6. ooo! dziękuję bardzo za tą instrukcję, właśnie robię pierwszy paczłork z kwadratów, szablon zrobiłam jednak z tektury i po kilku cięciach stał sie nieco mniejszy... więc szycie wyszło troszke krzywo...pcv - dobry pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Takiej lekcji mi było trzeba :)

  OdpowiedzUsuń
 8. super pomysł! od razu kopiuję - mam tyle PCV w domu i na to wcześniej nie wpadłam :) po za tym - świetne zdjęcia, wysmakowane i świetny gust kolorystyczny:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem plena uznania dla pomyslu !

  OdpowiedzUsuń